Gelecek, hayat, teknoloji ve müzik üzerine notlarım ve düşüncelerim.

Dijital mecralarda çalışmaya başladığım ilk günden beri, ofisteki zamanımdan çok daha verimli, çok daha konsantre çalışabildiğim, öğrenebildiğim ve keşfedebildiğim zamanlarım evde geçti.

Ben Kimya Mühendisliği okudum ve şanslıyım bu işi hiçbir zaman yapmadım. Şanslıyım derken, yapanlarla bir derdim yok, ancak kendime farklı bir yol çizmeyi zaten okulda okurken kafaya koymuştum ve şanslıyım, dijital mecralarda çalışmaya başladım. Hatta daha da şanslıyım, müşterilere dokunan bir iş ile başladım. Bir de 7/24 devam eden global ve online bir işde çalıştığım için de, iş hiçbir zaman bitmedi. Bitmemesi tabi nispeten genç yaşlarda iken benim için kötü birşey değildi. Yönettiğim kanallardan satışları yükseltebilmek için, evde çok daha aktif, kişisel insiyatif ile görev yapmaya başladım.

Ofiste genelde, gergin ego bağıran toplantılar, sonuçsuz tartışmalar, acaba izleniyor muyum, ekranıma bakıyorlar mı, dur boş duruyor gibi gözükmeyeyim gibi yeni başlayanlarda özellikle yoğun olarak beliren kaygılar bende de beliriyordu. Özellikle benim gibi biraz da etkileşimden çok bilgisayar seven biriyseniz, bu daha fazla hissedilir oluyor. Dolayısıyla o günlerden beri, ofiste çalışmanın o çalışma gerginliğini, insanlarla boğuşma tecrübesi dışında iş manasında, tecrübe anlamında hiçbir faydasını görmedim. Elbette iş ortamlarının, yöneticilerin farklı perspektiflerinden, diğer takım arkadaşlarından, farklı birimlerden çok şey öğrenmişimdir. Ancak sonuçta yönetici denilen kavramın da gerekliliği tartışılır, iyi bir takım, iyi bir bilgi düzeyi varsa, iletişim ile çok rahat halledilebilen hususlar bu işler.

Şimdilerde bir çok insan uzaktan çalışma yani remote working ile ilgili bir çok şey yazıyor çiziyor, deneyimlerini anlatıyor zaten, bu konuda şanslıyım, yaklaşık 5 yıldır bu işi deneyimliyorum.


Kimler Uzaktan Çalışabilir?

Bilgisayar ile çalışan herkes. Yani işini bilgisayarda yapan, mobilize olabilen herkes uzaktan çalışabilir.

Yazılımcılar, devopslar, müşteri hizmetleri, dijital reklamcılar, içerik yazarları, ürün yöneticileri, hesap yöneticileri, satış temsilcileri vb. işini iletişim ve mobilize yönetebilen herkes uzaktan çalışabilir elbette. Burada çalışabilmekten ziyade, uzaktan çalışma sistemi nasıl oturtulur, bu konuda ofiste kameralarla izlenmeyen insanlar nasıl olur da çalışır vb. soru işaretleri daha çok belirecek gibi duruyor yakın zamanda.

Elbette hepsinin çözümü var. Her sektöre hakim değilim, ama matematiği düzgün kurulduğu takdirde her iş uzaktan yapılabilir.


Jason Fried - Why work doesn't happen at work?

Jason Fried'ın bu videosunu özellikle ilk çıktığında çokça izledim. Yani Jason diyor ki, iş neden işte yapılmıyor? Ve tane tane çok da uzatmadan tane tane anlatıyor. Çoğu benzer hikayeyi hepimiz de yaşadık fakat gerçekleri konuşmaya, değiştirmeye pek cesaretimiz olmadığı için mutsuz bir şekilde gündelik hayatlarımıza devam ettik. Türkçe desteği de olan bu videoyu dikkatle izlemenizi öneririm.

Uzaktan Çalışmanın Avantajları

  • Şirketler için düşük maliyet
  • Çalışanlar için daha fazla kişisel zaman
  • Çalışanlar için daha sağlıklı ve evde daha steril beslenme
  • Ofisin politik, negatif havasından etkilenmeme
  • Planlı olunduğu takdirde, çok daha yüksek verimlilik

Uzaktan Çalışmanın Dezavantajları

  • Geçiş aşamasında olası iletişim problemleri
  • Yine geçiş aşamaında olası konsantrasyon problemleri

Özetle, uzaktan çalışma bir çok kişi için olmazsa olacak gibi duruyor yakın gelecekte, bu kültürün oturması için karşılıklı güven ve matematik olarak ölçümleme şart. Birbirine bu kadar yakın olan bir dünyada eski dünya düzeni ile, mutluluk yerine baskı, hakaret, egoculuk çalışmayacağı aşikar. Güven vazgeçilmez esas. Karşılıklı güven elbette. Çalışanlar kuruma, kurum da çalışanlara güvenmek zorunda, bu güveni de denetim mekanizması ile de denetlemek ve kontrol etmek zorunda. Bu hususlarda ileride bir çok tecrübe ve bilgilendirme aktaracağım.