Gelecek, hayat, teknoloji ve müzik üzerine notlarım ve düşüncelerim.

Soundcloud'u yıllardır kullanırım, çok da severim, bence Spotify, Apple Music'in çok daha ötesine gitmeliydi ama biraz daha ana akımdan uzak müzisyenlerin de şık bir kafesi gibi.

Aklımdan sürekli geçen birşey vardı, rastgele öğrendim ki, o geçen şey mümkünmüş. Soundcloud Repost'u keşif sürecine başladım ki, artık müzik dağıtım işini de soundcloud'un uygulaması haline gelen Repost'tan yapabiliyormuşuz. Hem de öpey bir özellik de getirmişler.

Müzik dağıtımı, soundcloud'daki şarkılardan kazanç elde etme, Youtube'da başka videolarda çalan müziklerden telifi sanatçıdaysa kazanç elde etme, başka bir müzisyenle ortak gelir elde gibi bir çok aslında bu alandaki boşluğu kapatmışlar ve işin güzeli de hepsini aynı yere toplamışlar.

Benim gibi çok da şarkılarından kazanç elde etme amacı olmayan birisi için bile büyük kolaylık.

Soundcloud'un istatistik araçları her zaman çok iyi çalışıyordu, bunlarda da yine tüm verileri aynı yere alarak bir avantaj elde edeceklerdir bu müzik dağıtım piyasasında.

Bir diğer güzel yanı, Soundcloud'un promosyon ve reklam araçları ancak, şu ana kadar deneme şansım olmadı, denediğimde tekrar bilgi notu gireceğim. Bu araçları kullanabilmek için Repost üzerinden yayınlanmış albüm ya da albümleri olması gerek sanatçının. Bakalım ben 1 albümü denemek için yayınlama isteğini yolladım, Record Union'dan yayınlanmış albümü Repost'dan yayınlamayı deniyorum. Diğer özelliklerini bu yayınlama bittikten sonra tekrar bakacağım. Bu arada hatırlatmakta fayda var, ilk önce sadece 1 albüm yayınlanabiliyor.