Gelecek, hayat, teknoloji ve müzik üzerine notlarım ve düşüncelerim.

Sleep Cycle, en beğendiğim uyku kalitesi ölçme uygulaması. Hem iOS, hem de Android uygulaması olan, ve yalnış bilmiyorsam da bu işi ilk yapan teknoloji şirketlerinden bir tanesi, ilki de olabilir, 6,7 sene önce keşfetmiştim ilk olarak. Blogda yazmaya karar vermeme sebep olan ise, elde ettikleri verilerle, süper bir tanıtım sitesi yapmışlar. Detaylarına biraz aşağıda değineceğim.

Öncelikle websiteleri hemen aşağıda, sitede iOS ve Android linki de yer alıyor.


Sleep Cycle alarm clock
Sleep Cycle is an intelligent alarm clock that analyzes your sleep and wakes you in the lightest sleep phase. Waking up made easy.

Sleep Cycle, sitesine en iyi uyuyan ülkeler, en kötü uyuyan ülkeler, en erken uyuyan ülkeler, en geç uyuyan ülkeler, en erken uyanan ülkeler, en geç uyanan ülkeler, en çok horlayanlar, en az horlayanlar gibi verileri eklemiş. Bence bu olağanüstü birşey. Yine aşağıdaki bilgilendirme karesinde, Türkiye'nin ortalama ne kadar uyuduğu ve erken, kadın horlama yaşa göre horlama oranlarını da eklemişler. Verilerin kullanılması açısından müthiş istatistikler.

Horlama ölçmek için telefonun mikrofonunun gece boyu açık kalması gerekiyor, ben test ettim, gerçekten de küçük örnekler halinde horlama aralıklarını da kayıt altına alıp, kaç dakika horlandığını da sabah uyandığında bildiriyor.

Uygulamanın bir diğer güzel özelliği de, uyanmak istediğiniz zamanı bildirdikten sonra, yani alarm kurduktan sonra, uyku ağırlığınıza göre, en hafif zamanı seçmesi bu aralıktaki.

Çok iyi, çok özenle hazırlanmış içerikleri de görülmeye, okunmaya değer.

Koronavirüs'den dolayı bir de deneme sürelerini de artmışlar. Detayları aşağıdaki linkte.

Sleep Cycle Sleep Aid program is now free - Sleep Cycle alarm clock
No subscription required. Sleep Cycle Sleep Aid content will be free until further notice to help people everywhere get the sleep they need.