Gelecek, hayat, teknoloji ve müzik üzerine notlarım ve düşüncelerim.

Bilen bilir, bilmeyenler için söyleyeyim. Bu karantina sürecini yalnız geçiriyorum. İş vesilesi ile seyahatte olduğum için, evime geri dönemedim. İlk başladığı zamanlarda korku tünellerinden son sürat geçtiğimiz bu zamanda aslında çok fazla şey öğrendik, ya da öğrendim diyebilirim. Bu süreçte öğrendiğim, belki de hatalar yaparak öğrendiğim en temel şey, iyi bir disiplin ve iyi bir rutin ihtiyacı olduğu.

Rutin oluşturma işi, elbette sadece böyle absürt zamanlara özel değil, her zaman geçerli diye düşünüyorum.

Alışkanlık yaratmak ve takip etmek, hatırlatılmak için de Productive kullanıyorum. Bunla alaklı bir çok kaynak bulabilirsiniz. Barış Özcan'ın zinciri kırma takvimi de bu olaya fiziksel dokunuşlarla katılmak için birebir. Ben pek beceremedim o şekilde. Neyse, Productive'in linkini aşağıya bırakıyorum.  

Productive habits & daily goals tracker
Productive has all the tools you need to build a routine of positive, life changing habits.

Böylesine tuhaf zamanlarda, şahsen yalnız başıma kaldığım zamanlarda bana en iyi gelen şey, sürekli aktif meşgaleler yaratmak oldu. Bilgisayar başında sürekli yeni haber takibi, aktif olarak ölüm verilerini takip etmek hakikaten insana kötü hissettiriyor. Bir de yalnızlığın verdiği garip korkular var ki, aman aman. Hemen geçelim. Sonuçta aynı evde sürekli aynı yerlere bakarak geçecek bir zaman var. Elde başka bir imkan yok, bu imkanı nasıl değerlendirebiliriz.

Sağlıklı kalmak için neler yapmalıyız?

Sağlık konusu belli bir yaşa kadar önemsenen birşey değil. Ben bir zaman sonra anladım yapmadığım şeylerin bana ne kadar büyük bir yük getirdiğini, hemen sıralayayım, değiştirdiğim ve edindiğim rutinleri.

  • Su'dan oluşan bir varlığız, su tüketmeliyiz özellikle. Sabah ilk iş ılık su ile başlamak, kahve ile başlamaktan çok daha iyi bir güne başlamaya vesile oluyor.
  • Protein ağırlıklı beslenmeyi tercih ediyorum ben. Yanında domates, avakado ile beraber yeşiller tüketiyorum. Hindistan cevizi yağını hayatıma soktuğumdan beri, kendimi daha iyi hissediyorum. Tavsiye ederim. Kan'daki şeker miktarı ile ilgili bilimsel gerçeklere çok hakim değilim ama, karbonhidrat, ve kalitesiz yağların vücuda çok ağır yükler getirdiğini farkediyorum.
  • Hareket: İlk başlarda çok fazla hareket etmedim sadece evden alışverişe, alışverişten eve şeklinde geçti zaman. Fakat, hareketsizlik de aynı şekilde ciddi bir yük getiriyor.

Özetle, hareket, yemek ve su dengesini rutine bağladığında zaten zannediyorum ki beyine sürekli yeni uyarılar gitmediği için, alışkanlıkla beraber sindirim sistemi de yoluna giriyor, bu da bağışıklığa kadar etki ediyor.

  • Öğrenme, aktif öğrenme, okuma veya dinleme de yine aynı şekilde haberlerden kafayı yiyenlere iyi gelecektir benim gibi. Sonuçta hayat devam ediyor. Bu günler geçecek, bugünlerde öğrendiklerimizle devam edebileceğiz. Normal zamanlarda halı altına attığımız şeyleri çıkarmak için iyi fırsat.

Altta bu konu için kullandığım iki uygulama var.

Storytel - Cep telefonundaki sesli kitaplar ve e-kitaplar
Binlerce sesli kitap dünyanın her yerinde, günün her saatinde hep yanında. İlk 30 gün ücretsiz!
Headway
Easiest way to read
  • Dinleme, de eksik ettiğimiz kavramlardan bir tanesi. Yani genelde kendi hikayemizi yaşadığımızın geç farkedilişinden dolayı, sürekli konuşma halinde oluyoruz. Etrafımızda olan biteni dinleme, yeni birşeyler keşfetme sürecini de hatırlattı bu süreç. Podcast denilen şeyi hem öğrendik, hem de epey bir yeni keşif yaptım. Spotify bu konuda derya deniz olmuş, istediğiniz başlıkta, bir çok yetenekli ve bilgili insan konuşmaya başlamış bile. Biz de keşke uyuyabilsem adıyla podcast yayınlamaya başladık, dinlemek isteyenler buyursun.

Keşfettiğim ya yeni dinlemeye başladığım podcast'ler;

İş konusunda ful pompa ve gaz veren GaryVee podcastleri;

Serdar Kuzuloğlu olmadan Podcast dünyasını kapatamayız.

  • İzleme konusunda çok başarılı bir insan değilim, özellikle yalnız izlemeyi beceremedim ama bu konuda envai çeşit mecra var.
  • Meditasyon, başlangıçta bana da değişik gelen bu mevzu yapınca beni benden alıyor. İnsanın kendini de dinlemeye ihtiyacı var, hep başkalarını dinlemeyelim, bazen de kendimizi dinleyelim. Ben bunun için brain.fm kullanıyorum ama epey güzelleri çıktı bu işlerin.
Brain.fm: Music to improve focus, meditation & sleep.
Brain.fm - Music designed for the brain to enhance focus, relaxation, meditation, naps and sleep within 10 - 15 minutes of use.

Türkçesini arayanlar için, Patika uygulaması var.

‎Patika: Kolay Meditasyon
Hepimiz hayatımızda daha iyi bir şey için yer açmak istiyoruz. Daha iyi uyumak, daha iyi odaklanmak, potansiyelimizi daha iyi kullanmak, kendimizi sevmek ve daha iyi bir insan olmak istiyoruz. Ama bir sorun var. Yer yok! Zihnimiz türlü düşüncelerle dolu. Bizler de seninle aynı dertten muzdarip, zi…
Patika: Kolay Meditasyon - Apps on Google Play
Hayatınızın her anına farkındalıkla yaklaşın. Meditasyonla zihninizi sakinleştirin ve güçlendirin. Yeni başlayanlar için özel olarak tasarladığımız eğitimlerle meditasyon yapmayı ve mindfulness pratiklerini öğrenmeye başlayın. Ardından; stres, odaklanma, uyku ve spor motivasyonu gibi konularda gün…